Karłowice Wrocław
Karłowice są peryferyjnym, północnym osiedlem Wrocławia, leżącym w obrębie północnym obszarem za Starą Odrą. Dzielnica ta wchodzi w skład terenu zwanego Psie Pole. Z zachodu sąsiaduje z Polanowicami, od północy zaś z Sołtysowicami. Sercem osiedla jest przebiegająca w centrum aleja Kasprowicza. Tu gromadzi się większa ilość najważniejszych obiektów aglomeracyjnych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, takich, jak kościół św. Antoniego wraz z klasztorem franciszkanów, czy też szpital dziecięcy, będącym niegdyś dawnym klasztorem urszulanek, a także wieża ciśnień.
Charakterystyczne są tu najbardziej okazałe wille. W mniejszych alejach rozmieszczone są domki jednorodzinne. Jeżeli chodzi o wschodnią część osiedla dominują tu wybudowane w latach dwudziestych domy wielokondygnacyjne z początku XX wieku. Karłowice w sąsiedztwie ul. Czajkowskiego maja swoje koszary Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, przekazane na początku lat 90'tych XX wieku władzom cywilnym i szpitalowi Specjalistycznemu ? Zakaźnemu, mieszczącemu się przy ulicy Koszarowej, czy szpital przy ul. Kamieńskiego. To wrocławskie osiedle jest zaliczane do okręgu administracyjnego Karłowice -Różanka, obejmującego również teren osiedlowy: Mirowiec, Kowale, i Lipa Piotrowska, czy też Poświętne.
Wrocław Karłowice zostały założone przez opata klasztornego w roku 1699, dokumenty odnotowują jednak datę 1736, jako Carlwitz, potem zaistniały pod nazwą Carlowitz. Tu powstał neogotycki kościół utrzymany w stylu klasztoru franciszkańskiego. W 1915 wybudowano widoczną już z daleka wieżę ciśnieniową na obecnym placu Daniłowskiego. Na rok 1928 datuje się moment dołączenia osiedla, jako części Wrocławia. Czas II wojny światowej nie spowodował uszczerbku na terenie tego osiedla.
Karłowice praktycznie nie ucierpiały. Do tej pory nazywane są, tak jak na początku XX wieku mianem " Miasta-Ogrodu" albo " Osiedla-Ogrodu ". Na osiedlu tym panuje czysto rekreacyjno ? mieszkalny klimat, ale poza tym obecne tu instytuty naukowe i obszary wojskowe, podnoszą w znacznym stopniu rangę tego miejsca. Bardzo atrakcyjnym miejscem jest na tym terenie Ogród Jana Kasprowicza, którego powierzchnia wynosi mniej więcej, 5 ha. Ogród ten umiejscowiony jest pomiędzy takim miejscami, jak: aleja Jana Kasprowicza, ogródki działkowe, rzeka - Stara Odra, z szerokimi tarasami, dwoma kanałami. W parku jest wiele miejsc rekreacyjny tj. plac zabaw dla dzieci, polany piknikowe, ścieżki spacerowo ? rowerowe.